Kaip stiprinti vaiko imunitetą?
Pasibaigus rudens sezonui, prasidėjus šaltajam orų periodui, visi su baime pradedame laukti ligų sezono pradžios. Visi norime, kad tas sezonas neprasidėtų, tačiau…Kaip išvengti ligų, užkirsti joms kelią? Kaip sustiprinti imunitetą, kad jis būtų pajėgus kovoti su siaučiančiais virusais?
Galioja pačios paprasčiausios taisyklės, kurių laikantis vaiko organizmas bus stiprus ir lengviau bei greičiau kovos su užklupusiomis ligomis:
- Sveika ir visavertė mityba
Sveikas , kokybiškas, daržovių ir vaisių kupinas maistas praturtina organizmą tiek vitaminais, tiek mineralais. Nesuvalgius pakankamai daržovių ir vaisių, ilgainiui gali pradėti trūkti tokių mikroelementų kaip geležis, cinkas, vitaminų B, C, D, kurių reikalingi kiekiai būtini, sklandžiam imuninės sistemos darbui. Į kasdienį maisto racioną rekomenduojama įtraukti daugiau šviežių vaisių ir daržovių, ypač sezoninių, atsisakyti arba sumažinti „tuščių“ kalorijų turinčių produktų: cukraus, rafinuotų miltų ir kt., vengti „greito“ maisto, valgyti daugiau žuvies.
- Fizinis aktyvumas ir buvimas gryname ore
Reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti sustiprinti mūsų imuninę sistemą. Tai gali būti bet koks aktyvus laisvalaikis, vaikščiojimas, bėgimas, plaukimas ar sporto salėje atliekami pratimai. Taigi, jei judėsite ir daug laiko praleisite gryname ore, tai ne tik kad sustiprinsite savo kūno raumenis, tačiau sustiprės ir imuninė sistema.
- Darbo-poilsio režimas
Mokslininkai yra nustatę, kad stresas ir imunitetas yra neatsiejami dalykai. Kuo daugiau streso – tuo silpnesnis imunitetas. Miego metu mūsų kūnas atsistato. Jis pailsi nuo streso ir tuo pat metu imuninė sistema gali geriau atsistatyti bei stiprėti. Todėl pirmiausia pradėkime imunitetą stiprinti susidarydami aiškų darbo ir poilsio bei miego režimą. Prieš einant miegoti patartina išvėdinti kambarį, nesinaudoti telefonu, televizoriumi ar kompiuteriu. Rekomenduojama vaikų miego trukmė yra tokia: 6–7 metų – 11–12 val., 8–10 metų – 10 val., 11–14 metų – 9 val., 15–17 metų – 8 val.
- Higienos įpročių laikymasis
Nosis, akys ir burna – tai vieni pagrindinių virusų vartų į mūsų organizmą. Todėl nuolatinis rankų higienos įpročių laikymąsis – pirmas ir lengviausias būdas atsikratyti žalingų mikrobų, kurie sukelia ir platina ligas. Tinkama rankų higiena yra viena geriausių prevencijos priemonių nuo įvairių ligų. Primenu, kad rankas plovimui reikia skirti maždaug minutę ir jas reikia plauti ypač kruopščiai, nes ligų sukėlėjai slepiasi tarpupirščių, panagių srityse.
Laikydamiesi šių paprastų patarimų savo imunitetą išlaikysite stiprų ir nesirgsite, nes lengviausias būdas išvengti ligų yra prevencija.
Naudota informacija: ManoDaktaras.lt.lrt.lt › Sveikata
Parengė VSP specialistė Aušra Rapkevičienė
1. Negadink manęs. Aš puikiai suprantu, kad nebūtinai turiu gauti viską, ko prašau. Aš tik bandau tave.
2. Nebijok man būti griežtas. Man taip geriau, aš tada jaučiuosi saugus.
3. Nebark manęs prie svetimų žmonių. Tavo pastabos, pasakytos prie keturių akių, bus žymiai veiksmingesnės.
4. Neleisk man išmokti blogų dalykų. Aš tikiu, kad tu pastebėsi dar jų užuomazgas.
5. Neklok man kelio kilimėliais, aš turiu nueiti savo „gumbų“ kelią.
6. Nebambėk. Jei taip darysi, aš ginsiuosi „apkursdamas“.
7. Neužmiršk, kad aš nemoku reikšti savo norų taip aiškiai, kaip suaugęs žmogus. Štai kodėl aš kartais būnu netikslus.
8. Neprieštarauk pats sau, nes aš nebežinau, kaip elgtis ir prarandu pasitikėjimą tavimi.
9. Rask laiko atsakyti į mano klausimus. Priešingu atveju pastebėsi, kad aš tavęs neklausinėju, o atsakymų ieškau kitur.
10. Atmink, kad aš negaliu augti laimingas be tavo meilės ir supratimo. Bet juk tai — savaime suprantame, tiesa.
… ir dar
1. Nesitikėk, kad tavo vaikas bus toks, koks esi tu ar kokiu nori jį matyti. Padėk jam tapti ne tavimi, o savimi.
2. Nereikalauk iš vaiko užmokesčio už tai, ką tu dėl jo padarei. Tu jam davei gyvybę, kaip jis gali už tai atsidėkoti?
Jis duos gyvybę kitam, šis trečiam – ir tai negrįžtamas dėkingumo įstatymas.
3. Neišliek vaikui savo nuoskaudų, kad senatvėje negautum valgyti karčios duonos. Nes ką pasėsi, tą ir pjausi.
4. Nežiūrėk į jo problemas iš aukšto. Gyvenimas kiekvienam duotas pagal jo jėgas ir būk tikras, kad vaikui jis
sunkus ne mažiau nei tau, o gal ir daugiau, nes jis dar neturi patirties.
5. Nežemink!
6. Neužmiršk, kad patys svarbiausi žmogaus susitikimai – jo susitikimai su vaikais. Kreipk daugiau dėmesio į juos – mes niekada negalim žinoti, ką sutinkame vaiko asmenyje.
7. Negraužk savęs, jei negali kažko padaryti dėl vaiko. Graužk, jei gali, bet nedarai. Atmink, kad dėl vaiko nepadarei pakankamai, kol nepadarei visko.
8. Vaikas ne tironas, užvaldantis tavo gyvenimą, ne vien kūnas ir kraujas. Tai brangi siela, kurią Gyvenimas davė tau saugoti ir lavinti jos kūrybinį pradą. Tai išlaisvinta mamos ir tėčio meilė, ir augs jis ne kaip „mūsų”, „savas” vaikas, o kaip atskira unikali siela.
9. Mokėk mylėti svetimą vaiką. Niekad nedaryk kito vaikui to, ko nelinkėtum savam sulaukti.
10. Mylėk savo vaiką visokį – netalentingą, nesėkmingą, suaugusį. Bendrauk su juo – džiaukis, nes vaikas – šventė, kuri kol kas yra su tavimi.
(Januš Korčak – lenkų pediatras, švietėjas)